Doparoma!

znakl
DOPAROMA! [ Báje a mýty starých Slovanov ]   Autor a réžia: Peter Serge Butko
znakp

dym_mala
kruh_mala

BOHOVIA Samuel Koruniak Dana Majerová Iveta Maďarová Miroslava Sľúková Dana Víziová Jaroslav Zima Ľuboslav Majera – zo záznamu

ĽUDIA Jaroslav Bažík Gabriela Fabianová Martina Martinková Andrea Speváková Ondrej Spevák Milota Slavková Ján Sklenár

MASKY A KOSTÝMY Anna Máľachová

HUDBA Jaroslav Zima Antonin Dvorák Anthony and Johnson

DESIGN SVETLA Zdeno Medveď Jaroslav Hlaváč

INŠPICIENTKA A ASISTENTKA RÉŽIE Mariena Marčoková

ZVUK Martin Lomen

VIDEO PROJEKCIA Miroslav Stracinský

POČÍTACOVÁ GRAFIKA Irena Pešková

VIDEO MATERIÁL Zdeno Medveď

RAP Fedor Čáni

VÝROBA REKVIZÍT Ondrej Mištec Ján Mega

PRODUKCIA Ján Černák

DOBRÝ DUCH PREDSTAVENIA Kancelária Divadla VHV Krimiho domáce výrobky


Bohovia starých Slovanov – Perún

Perúne, Perúne, hromovládca náš, Ty oživovateľ všetkého, nech rozhoria sa ohne na slávu tvoju. Ty, ktorý v čase mieru vládneš dažďu, búrke, hromu a blesku, prinášaš nám úrodu a vlahu. Ty, ktorý v čase vojny zaisťuješ víťazstvo našim zbraniam a chrániš nás, čo ideme do vojny. Príď nám na pomoc v tažkej chvíli, aby sme teba chválou velebili. Požehnaj nám.

Bratia

Na počiatku, keď pradedo Svarog ukoval svet, všade, kam oko dohliadlo, bolo iba nebo a more. Po vodách nekonečného mora sa túlala loďka a v nej sedel boh hromu a blesku – Perún a jeho brat, boh vôd – Veles žil v jeho hlbinách. Jedného dňa Veles priplával k loďke a vraví Perúnovi: – Bratku, tolký čas sa už plavíš v tej loďke, túlaš sa bez ciela. No aj mne sa už zunovalo žiť v podvodnej krajine, s vekom čoraz ťažšie znášam vlhkoťt. Keby si aspoň nerobil tie búrky… – No hej, ale predsa musím mat nejakú zábavku. – bránil sa Perún výčitkám Velesa. – A čo tak stvoriť niečo stále? – pomyslel si Veles. – Co tým myslíš, braček môj? – nedôverčivo sa spýtal Perún. – No, stvoriť miesto, kde by konečne bolo sucho, miesto, kde by sme si obaja mohli oddýchnťt. Sám to spravit nevládzem, potrebujem trochu tvojej pomoci. -No dobre, pomôžem ti. Perún ešte ani nedopovedal, ked tu Veles skočil späť do vody a ponoril sa až na samé dno. Tam nabral za hrťt piesku a niekolko zrniečok si schoval do úst. Ked sa vynoril, podal Perúnovi piesok, a ten ho rozhodil na more. A tak zázračným spôsobom vznikol ostrov. No ostrov bol velmi malý, ledva sa naň obaja zmestili. Nakoniec sa bratia dohodli, že budú o ten kúsok zápasiť. Chytili sa teda Perún s Velesom za pasy, že sa do vody budú hádzať. No len čo Veles hodil Perúna do mora, zem sa rozšírila. Tam, kde Perún hodil Velesa, vznikli pohoria, kedže mal Veles ešte trochu piesku v ústach. Perún sa nahneval na brata, že ho takto podviedol a hodil doň blesk tak silno, že sa Veles pod zem prepadol. Ked sa napokon spod zeme vrátil, povedal Perúnovi: – Ej bratku, tá Zem nám len sváry narobila. – Veru, veru, – prisvedčil Perún. – Dobre teda, ja budem mať královstvo v Podzemí a Ty na Zemi, a nech Svarog vládne v Nebi. Navrhol boh Veles. Perún s bratom súhlasil, a tak si bohovia rozdelili vládu nad svetom.


lubo_a_samo_mala
bazik_mala
jano_mala
violinistka_mala
jano_chrbat_mala

peter

Peter Serge Butko – V Petrovci režíruje tretie predstavenie – Narodil sa v roku 1970 v Bojniciach na Slovensku. Divadlu, na amatérskej úrovni sa venoval od roku 1986, kedy založil súbor SHANTI v Prievidzi. Vyštudoval divadelnú fakultu JAMU v Brne. S autorským predstavením Romances Gitanes absolvoval rad predstavení a workshopov v Európe a Ázii. Pôsobil v Starom divadle v Nitre, Mestských divadlách pražských, založil projekt Česko Slovenská scéna v Prahe, ktorý dodnes jestvuje pod názvom “Černá labut”. Ako režisér a producent spolupracuje s českými a slovenskými divadlami. Je zakladateľom MIRET (Medzinárodná iniciatíva pre rozvoj etnickej tvorby), v rámci ktorého sa venuje umeleckému rozvoju talentovanej rómskej mládeže a to na medzinárodnej úrovni. Produkuje a režíruje divadelné, hudobné, spoločenské a charitatívne projekty. Ako producent podporuje vznik umeleckých autorských projektov. Od roku 2007 pôsobí taktiež ako externý režisér pre Českú televíziu. Žije v Prahe.