Červený kríž

maskal

Sam Shepard

ČERVENÝ KRÍŽ

maskap

jana_ondro

Réžia, scéna, kostýmy a výber hudby
Ľuboslav Majera

HRAJÚ
Ondrej Brna
Jaňa Urbančeková Fejzulahi
Ružena Šimoniová Černáková
Miluška Anušiaková Majerová

SVETLO
Jaroslav Hlaváč
Daniel Baláž

ZVUK
Zdeno Medveď

TECHNIKA
Ondrej Mištec
Ján Mega
Jozef Tárnoci

ondro

Červený kríž

Red Cross, 1966 patrí k Shepardovým najzrelším jednoaktovkám. V nej Shepard efektívne prepojíma slovné a vyzuálne prvky na celkovom absurdistickom ladení. Charaktery sú výraznejšie, tempo a rytmus vyrovnaný. Mozaika maniackych sól, absurdistických dialógov a skečov a významových obrazov spolu do seba zapadájú a jednotlivé prvky spolu vytvárajú podivuhodný celok.

Juraj Šebesta

Prvé uvedenie hry
Red Cross – Judson Poets Theater, New York, 28.04.1967

Prvé uvedenie Sama Sheparda v slovenčine
DJGT Zvolen
Posadnutý láskou 3.12. 1993
Réžia: Ľuboslav Majera


ruzka
miluska_ruzka
jana_ondro_2

shepard

Sam Shepard (1943) patrí k najvýznamnejším súčasným americkým dramatikom. V dejinách amerického divadla ho priraďujú k velikánom, ako sú Eugene O’ Neill, Tennessee Williams, Artur Miler a Edward Albee. Svoju umeleckú dráhu začínal v avantgardných divadlách Off-Off-Broadway v šesťdesiatych rokoch. Napísal do pätdesiat celovečerných hier, jednoaktoviek a performance. Za jednu z nich získal cenu OBIE, vrátane ceny za trvalý prínos pre americké divadlo. Za hru Buried Child (Pochované dieťa) mu udelili Pulitzerovu cenu za najlepšiu drámu v roku 1979.

Sam Shepard je všestraným umelcom, dramatikom, hudobníkom, režisérom, scenáristom a filmovým hercom. Účinkoval v desiatkách filmoch, za úlohu vo filme The Right Stuff (Správna posádka) bol v roku 1984 nominovaný za Oscara. Film Paríž, Texas, v réžii Wima Wendersa, ku ktorému Shepard písal scenár inšpirovaný svojou knihou krátkych próz Motel Chronicles (Motelové kroniky), získal na festivale v Cannes Zlatú palmu v roku 1984